سال تولد: 31 ژانويه 1971 - محل تولد: سئول
قد: 165 سانتي متر - وزن: ۴۸ كيلوگرم - گروه خوني: AB
سرگرمي ها: خوانندگي، شنا، اسب سواري و نواختن پيانو
زبان: مسلط به زبان هاي انگليسي، كره اي و آلماني
خلاصه ي بيوگرافي: لی یونگ آئی يكي از مشهورترين بازيگران كره ي جنوبي است كه طرفداران بسياري در شمار فراواني از كشورهاي جهان و به خصوص كشورهاي شرق و جنوب شرقي آسيا دارد. يونگ آئي لقب «دختر اكسيژن» (Oxygen Lady) را پس از اولين حضور خود در تلويزيون (به عنوان مدل) به دست آورد. او اوج شهرت و محبوبيت خود را در بين كشورهاي شرقي آسيا، پس از ايفاي نقش در سريال جواهری در قصر كسب كرد. در هنگام پخش آخرين قسمت اين سريال در هنگ كنگ، بيش از نيمي از كل جمعيت اين كشور پاي تلويزيون هاي خود بودند. در چين صدها ميليون تماشاگر براي مشاهده ي اين سريال كه نيمه شب ها پخش مي شد، بيدار مي ماندند.
پس از بازي در اين سريال از لي يونگ آئي براي سفر به كشورهاي مختلف از قبيل سنگاپور، چين، هنگ هنگ، تايوان و ژاپن دعوت به عمل آمد. جمعيت طرفداران در اين سفرها شگفت انگيز بود. در ژاپن شبكه ي NHK كه بيش از 10 شبكه ي تلويزيوني و راديويي بزرگ را در ژاپن و سراسر جهان در زيرمجموعه ي خود دارد، پس از 12 سال براي اولين بار از تالار خود براي پذيرايي از يونگ آئي بهره برد. در چين يك مدرسه پس از كمك هاي مالي يونگ آئي به اين مدرسه، نام خود را به مدرسه ي ابتدايي لي يونگ آئي تغيير داد.
لي يونگ آئي برنده ي جايزه ي بهترين بازيگر سال در جشنواره ي بلو دراگون در سال 2005 و جايزه ي بهترين بازيگر زن در جشنواره ي بيكسنگ آرت سال 2006 براي آخرين فيلم خود «همدردي براي بانو گيوم جا» (Sympathy For Lady Vengeance) مي باشد.


Pars Nikoo   پارس نیکو