بنابر اظهارات جانشین فرمانده نیروی انتظامی، هیچ یک از نیروهای انتظامی درگیر در چندر وز گذشته، حق حمل سلاح گرم و استفاده از آن برای متفرق کردن معترضین را نداشته اند و تاکید شده است که از هرگونه در گیری مسلحانه پرهیز کنند. همانطور که در تصاویر گرفته شده توسط برخی از هموطنان نیز مشاهده میکینم، نیروی انتظامی و یگان های ضد شورش همگی بدون سلاح گرم می باشند و تنها دارای جلیقه های ضد گلوله و سپر و باتوم هستند.
بنا بر اظهار نظرهای فرماندهان بسیج، نیروهای بسیجی که برای کمک به برقراری نظم و متفرق کردن معترضان به محل اعزام شده بودند نیز مسلح نبوده و تنها دارای جلیقه هایی برای شناسایی بهتر و باتوم یا لوله های سبز PVC به عنوان باتوم بوده اند.
به نظر میرسد تنا یگان مجهز به سلاح گرم در محل سپاه پاسدارن میباشد که آنها نیز تنها برای جلوگیری از حمله به اماکن نظامی و محلهای دولتی مجهز شده بودن تا حادثه به آتش کشیده شدن پایگاه بسیج میدان آزادی دوباره تکرار نشود.
اما بنابر اظهارات شاهدان عینی و همچنین مسئولین و نیروهای نظامی و انتظامی مستقر شده در محل در طی این چند روز، علاوه بر نیروی سپاه پاسداران، برخی از افراد اخلاگر که در لابلای جمعیت معترضین پنهان شده و در قالب معترضین اقدام به تیر اندازی یا به آتش کشیدن مساجد و یا مارکز دولتی می کرده اند نیز مجهز به سلاح گرم بوده اند. از بالای چند ساختمان نیز بارها صدای تیراندازی با کلت و یا سلاحهای دیگر چندباری به گوش رسیده است. در روز شنبه که متاسفانه به کشته شدن دختر دانشجویی به نام ندا نیز منجر شد، پیش از اقدام نیروهای امنیتی به شلیک هوایی، بارها صدای تیراندازی به گوش رسید. با توجه به این نکته که در درگیریهای هفته گذشته نیز بر خلاف تصور مردم که هم تیراندازیها را به نیروهای امنیتی نسبت داده بودند، برخی از تیراندزیها و کشتارها توسط همین عوامل مخرب نفوذی صورت گرفته بود تا به آتش اعتراضات دامن زده شود؛ به نظر می رسد کشته شدن تعدادی از هموطنانمان نیز پیش از آنکه به نیروهای امنیتی بازگردد به اخلاگران برمی گردد. بنابر گزارشات واعترافات برخی نیروهای وابسته به عناصر خارج از کشور، به نظر میرسد دو تک تیرانداز نیز در محلهای حادثه وجود داشته اند. پلیس و نیروهای اطلاعاتی ایران نیز به شدت به دنبال یافتن ردپای از این دو تن هستند. سناریوی دامن زدن به آتش اعتراضات بلافاصله پس از شروع ماجرا، بر روی میز بسیاری از سرویسهای امنیتی و گروههای معاند نظام قرار گرفته است