استقرار کارگاه وصالي اضطراري در محوطه کاخ صدستون

استقرار کارگاه وصالي اضطراري در محوطه کاخ صدستون

استان: فارس

يک کارگاه وصالي اضطراري در محوطه کاخ صدستون تخت جمشيد به منظور حفاظت و مرمت يک ته ستون آسيب ديده هخامنشي فعال شده است.

مدير اجرايي پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد، کارگاه وصالي اضطراري را يکي از کارگاه‌هاي هميشه فعال در محوطه ميراث جهاني تخت جمشيد معرفي کرد.

مسعود رضايي منفرد اعضاي اين کارگاه را شامل چندين مرمتگر با تجربه در امر وصالي سنگهاي تاريخي عنوان کرد که زير نظر يک کارشناس حفاظت و مرمت فعاليت مي کنند.

وي خطر جداشدن قطعات کوچک از بدنه‌هاي سنگي در تخت جمشيد و ديگر محوطه‌هاي داراي سنگهاي تاريخي را امري اجتناب ناپذير دانست و گفت: جدا شدن قطعات کوچک از بدنه اصلي به عوامل درون ساختاري، ‌هوازدگي، آسيبهاي بيولوژيکي و يخ‌بر شدن و ... مربوط مي‌شود.

رضايي آسيبهاي فيزيکي را در تشديد جدا شدن قطعات سست و در حال ريزش بسيار موثر عنوان کرد و بيان داشت: به منظور انجام وصالي‌هاي اضطراري هميشه چندين مرمت‌گر با تجربه و آماده لازم است تا به محض بروز حادثه‌هايي چون ريزش سنگها از بدنه اصلي، ‌شکستگي و ... اقدام به حفاظت و مرمت آثار آسيب ديده کنند.

وي عمليات وصالي اضطراري را بسيار دشوار و حساس توصيف کرد و افزود: گاهي مرمتگران براي مرمت يک ته ستون بايد قطعات شکسته شده بسياري را وصالي کنند.

اين مقام مسوول استفاده از مواد و مصالح مرمتي به منظور وارد نکردن آسيب به سنگهاي تاريخي را در وصالي اين سنگ ها حائز اهميت ناميد و يادآور شد: براين اساس کارشناسان پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد با مطالعه بر روي مواد جديد مرمتي و آزمايش برروي آنها تلاش در انتخاب بهترين مواد دارند.

 

 

 

 

ميراث آريا(chtn)

 

 

استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع، مجاز است.

هم وطن گرامی، نظرات شما باعث دلگرمی ما خواهد بود.

مهندس سعید نیکو ENG. Saeed Nikoo

/ 0 نظر / 21 بازدید