سمیرامیس اولین زن فرمانروا (1) (به روایت دیودور سیسیلی)

در سوریه شهری به نام آسکالون (Alscalon) و در مجاورت آن دریاچه ی پهناور و عمیقی با ماهی های فراوان وجود دارد (احتمالا منظور دریاچه سیربونید است). در کرانه های این دریاچه، معبد ایزدبانوی پر آوازه ای واقع است که سوریها آن را "درستو" (Dercéto, Derceto) می نامند. این ایزدبانو دارای سیمای یک زن است، ولی باقی بدنش به شکل ماهی است.

دلایلی که این ایزد بانو به این شکل درآمده، چنین است: فرزانگان این سرزمین حکایت می کنند که ونوس (Vénus, Venusایزد بانوی رومی که با آفرودیت یونانی مطابقت داده شده است)، برای آنکه بتواند از ناسزایی که این ایزدبانو به وی روا داشته بود، انتقام بگیرد، عشق آتشینی را در وجود او نسبت به زیباروی جوانی که میخواست قربانی به وی تقدیم دارد، برافروخت. همچنین آورده اند که "درستو" خود را به این مرد سوری وانهاد و دختری به دنیا آورد؛ اما شرمسار از ضعف خویش، مرد جوان را از پای درآورده و فرزند را در مکانی ریگزار و بیابانی وانهاد. عقبت از شرم و ناراحتی خود را به دریاچه افکند و به شکل یک ماهی درآمد و به همین خاطر، امروزه نیز سوریها از خوردن ماهیان خودداری می کنند و چون ایزدانی آنها را می پرستند. با وجود این، فرزند به طور معجزه آسا توسط کبوتران بی شماری پرورش یافت که در مکانی که وی در آنجا رها شده بود، لانه داشتند.

برخی از این کبوتران بدن فرزند را درون بالهایشان گرم نگه داشته، برخی دیگر مترصد فرصتی بودند تا گاوچرانان و دیگر شبانان، استراحتگاه خویش را ترک گویند و آنها در این زمان، شیر را در منقار خویش گرفته، قطره قطره آن را وارد دهان کودک می کردند و بدین سان وی را پرورش می دادند.

 

 

ادامه دارد... .

/ 5 نظر / 24 بازدید
نایت

آزمایشی است.[گل][خداحافظ]

ابراهيم

سلام برادر. سال نو ميلادي مبارك باشه. ديروز داشتيم عكسها رو با خانوم نگاه مي كرديم عكسهاي عيد رو ديديم و ياد شما افتاديم. اميدوارم حالتون خوب باشه. به همسر گرامي هم سلام برسون

ارام

سلام اولا من باید بگم واقعاااااا شرمنده م بخدا راست میگم کوتاهی کردم و به دوستان مجازی سری نزدم خب شما هم بیمعرفتی کردید دیگه قبوله؟ خیلی خوشحالم که هنوز هستیم و هستند کسانیکه ایم کهن و زیبای ایرانمونو فراموش نکردن هرچند اگه به بعضیها باشه حتی عید باستانیرو هم جمع میکنند عید مهرگان خیلی زیبا تعریف کردی بدون اغراق میگم بدلم خیلی نشست اگه دوباره دوست داشتی میتونیم همراه مطالب هم باشیم اپهای زیادی داشتم و اخرین اپم (ما نسل خاموش نیستیم) در ضمن بابت اطلاع رسونیت از تاریخ ممنونم موفق باشی[گل]

nobody

see this www.sepandarmazgan.org 29 اسفند ماه روز عشاق پارسیان پیشاپیش مبارک باد