معرفی دیودور سیسیلی

مطالب این پست برگرفته از کتابخانه تاریخی دیودور سیسیلی ترجمه شده توسط آقایان حمید بیکس شورکایی و اسماعیل سنگاری، می باشد.

 

 

دیودور سیسیلی:

دیودور سیسیلی {Diodore de Sicile} مورخ هم عصر ژول سزار (100-44 پ.م) و آگوست (63 پ.م – 14 م) و نویسنده کتابخانه تاریخی است. وی تنها مورخ تاریخ جهان به زبان یونانی است که بخشهای نسبتا زیادی از تالیفش به طور کامل باز مانده است ( 15 کتاب از مجموع 40 کتابش سالم و از بقیه یا چیزی نماند یا بسیار جزئی؛ کتاب اول تا پنجم که تاریخ افسانه ای بربرها (غیر یونانیان) و یونانیان را شامل می شوند و کتال های یازدهم تا بیستم که رویداد های بین سالهای 480 تا 302 پ.م جهان باستان را در بر دارند.

توضیح: کلمه بربر به معنی غیر یونانی، در میان یونانیان برای نشان دادن کسی به کار میرفته که از سرزمین هلاس برنخواسته و آن را نمی شناسد، در زیر آسمان آن چشم به دنیا نگشوده اند و به زبان آنان سخن نمی گویند.

 

زندگینامه دیودور:

سده دوم پیش از میلاد سده ی ظهور و پیدایش طبقه ی متوسط ثروتمند در شهرهای مختلف ایتالیا و سیسیل است و در قرن اول پ.م، آگوست با برقراری صلح و ثبات، نقش به سزایی در رونق و شکوفایی این طبقه داشت. در این دوران میل به فراگیری دانش نزد مردم این شهرها فزونی یافت. دیودور در چنین دوره ای در شهر اژیریون {Agyrion} چشم به جهان گشود.شهر اژیریون در سرزمین سیکول {Sicule}، درون سیسیل و در غرب اتنا {Etena} واقع است. تنها اشاره ای که در تاریخ به این شهر شده زاده شدن دیودور در آن است. از طرفی دیودور را نه اژیریونی بلکه سیسیلی یا سیکولوسی {Diodorus Siculus} خطاب میکنند؛ گویی که زادگاه کوچکش شایستگی آن را ندارد که در برابر شهرهای بزرگتر، نامی از آن در تاریخ برده شود.

تاریخ دقیق تولد و مرگ دیودور معلوم نیست. وی احتمالا در سال 90 پ.م به دنیا آمده است. این زمان تقریبی، از تاریخ سفر مطالعاتی اش به مصر در سالهای 57-56 پ.م استنتاج می شود.درباره تاریخ وفات او نیز باید به حدس و گمان توسل جست. آخرین رویداد تاریخی که دیودور بدان اشاره کرده است، ایجاد مهاجر نشین رومی در تورومنیون (تائورمین Tauromenin (Taormin)) توسط اکتاویوس {Octavius} است که احتمالا به سال 36 پ.م باز می گردد. بر این اساس میتوان گفت که وی تا حدود سال 30 پ.م در قید حیات بوده است، زیرا در آن چه از اثرش باقی مانده، هیچ اشاره ای به پیروزی اکتاویوس بر آنتوان در اکسیوم و پیامدهای سیاسی این رویداد نشده است.

آگاهی ما درباره ی زندگی دیودور بسیار اندک و محدود است، این هم از شوخی های تاریخ است که درباره ی حیات کسی که تاریخ جهان را به نگارش در آورده، تاریخچه ای وجود ندارد. تنها منبع موثق درباره ی زندگی دیودور همان اندک اشاراتی است که او خود درباره ی زندگی اش به ما می گوید. دیودور در مقدمه ی عمومی اثرش بیان میکند که برای نگارش اثر بزگ خویش سی سال وقت گذاشته، بسیار سفر کرده، بخش وسیعی از اروپا و آسیا را پیموده، در این راه رنجهای فراوان کشیده و خطرات زیادی را از سر گذرانیده است. همچنین در بخش دیگری از همین مقدمه می نویسد که در روم سکنی گزید تا از منابعی که در این شهر وجود دارد بهره جوید، غیر از این اطلاعات ناچیز، هیچ اطلاع دیگری درباره زندگی، تحصیلات، خاندان و اصل و نسب دیودور موجود نیست.

 

/ 4 نظر / 41 بازدید
nanaz

سلام ممنون،نوشته جالبی بود[گل]

رضوانه

سلام بهشت مادران تو مشهد نیست ولی امروزه روز باید حتما یک بطلبه که بتونی بری جایی منم دیدم کی بهتر از امام رضا راستی عیالتون کجان؟ دیگه کم کم دارم نگرانش می شم امروز ابراهیم گفت خوب یه زنگ بهش بزن بهش بگین اگه خبری ازش نشه مجبوره صدای من رو تحمل کنه ها[نیشخند]

رضوانه

راستی ممنون ما هم برای شما و خانم گلتون روزهای خوشی رو در کنار هم آرزو می کنیم[گل] بعدش هم زیاد از اونور آبی ها نباید به دل گرفت اگه چیزی حالیشون بود که نمی شدن اونور آبی همین ور می موندن[چشمک]

الناز

سلام ممنون که بازم لطف کردین و سر زدین و نظر دادین والا اینا 6 ساله عقدن از نامزدی ردن دقیقا مشکل ما همینه از اول نگفتیم حالام دیگه فایده ای نداره خیلی دیره داداش من گول سنش و عاشق شدنشو خورد مسوولیت پذیرم نیست چون الان این 6 سالی که عقدن تو خونه ی ما زندگی می کنن و بابام خرجشونو میده حتی اون موقع که عقد کردن هر دو تازه دانشگاه آزاد قبول شده بودن و بابام شهریشونو می داد خیلی ممنون به نظر منم این جمله ی شما بهتره من ماندم و یاد تو و خدایی که همین نزدیکیست, خودم اصلا بهش فکر نکرده بودم در ضمن داستان جالبیه[گل][خداحافظ]