اولین شاه آشور (2) به روایت دیودور سیسیلی

این پیروزی ها میل شدیدی در نینوس برانگیخت تا تمام آسیا یعنی از تانائیس تا نیل (تانائیس {Tanaïs, Tanais}: نام باستانی رود دُن واقع در روسیه کنونی) را به اطاعت خویش درآورد. به راستی که پیروزی و شادکامی بر جاه طلبی آدمی می افزاید. وی یکی از دوستانش را به عنوان خشترپاون ماد گمارد و خود برای فتح سرزمینهای آسیا رهسپار شد. در عرض هفده سال بر تمامی سرزمینهای آسیا غیر از هند و باکتریان (Baktrianeیا باختر؛ نام سرزمینی بود میان رشته کوههای هندوکش و آمودریا که مرکزش باکتر یا همان بلخ امروزی بود. در کتیبه های پارسیان نام آن به صورت باختریش آمده است) سیطره یافت.

هیچ مورخی، جنگهایی را که وی به آن ها مبادرت ورزیده و شمار سرزمینهایی را که وی شکست داده، به تفصیل شرح نداده است. از این جنگها تنها به مهم ترین آنها، بر اساس روایت "کتزیاس کنیدی"، اشاره خواهیم کرد. نینوس از بین سرزمینهای ساحلی؛ مصر، فینیقیه، کول سیری، کیلیکیه، پامفیلیه، لیکیه، کاریه، فریگیه، میسیه و لیدی را به اطاعت خوش درآورد. بر این فتوحات باید تروآد، فریگیه ی واقع بر هلس پونت، پروپونتید، بی تینیه، کاپادوکیه و دیگر ملل بربر را که از پونت (Pontسرزمینی در شمال شرقی آسیای صغیر) تا تانائیس سکنی داشتند،افزود.هم چنین بر سرزمین کادوسیان، تپوریان، هیرکانیان، درانگیان ها، دربیس ها، کرمانیان، خرومنی ها، بورکانیان و پارتیان سیطره یافت. وی تا پارس، سوزیان و تا ناحیه ی کاسپین (که گردنه های معروف به دربندهای کاسپین در آن واقع اند) نفوذ کرد.

همچنین بسیاری از دیگر مردمان کم اهمیت را که از آنها هیچ سخنی نخواهیم راند، از پای در آورد. اما وی در باکتریان، که تصرف آن بسیار دشوار و مردمانی جنگجو درآن می زیستند، پس از چند اقدام بی فایده، جنگ رابه زمانی دیگر موکول کرد و آنگاه سپاهش را در سوریه (Syrieقدما اغلب نام سوریه را به تمام سرزمینهای واقع بین بابل تا خلیج ایسوس اطلاق می کردند) گرد هم آورد و مکان مناسبی را برای ساخت شهری بزرگ برگزید.

 ادامه دارد ... .

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
nanaz

سلام جالب بود[دست] یادمه تو دوره ی تحصیل و مدرسه درسی که خیلی بهش علاقه مند بودم تاریخ بود،ممنون از اطلاعات تاریخی که میدین[گل] پیروز باشید یا حق[گل]