جشن مهرگان

جشن مهرگان

در میان تمام جشن هایی که در ایران باستان متداول بود دو جشن از همه آنها بزرگتر و مهم تر بودند. این دو جشن عبارت بودند از نوروز و مهرگان. نوروز پیش در آمد بهار و همراه با سر سبزی طبیعت و رفتن زمستان است. در حالیکه مهرگان در نیمه دوم سال قرار دارد، یعنی هنگامی که گرمای سوزان تابستان سپری و هوای معتدل پاییزی آغاز می گردد.

مهرگان از روز مهر تا روز رام (10 تا 16 مهر ماه کنونی) ادامه دارد. که روز اول را مهرگان عامه و روز آخر را مهرگان خاصه می نامند. این جشن مربوط به فرشته مهر که در اوستا، میترا، به معنی نور خورشید و مهر و محبت و عهد و پیمان می باشد، نامیده می شود و روایت است که فریدون، شاه پیشدادی در این روز به رهبری کاوه آهنگر بر ضحاک ستمگر چیره شد و ضحاک را در کوه دماوند حبس نموده است و فریدون تاج پادشاهی بر سر نهاد. (فرشتگان در جشن مهرگان به یاری فریدون آمدند و در آخرین روز جشن که روز رام می باشد ضحاک در کوه دماوند به زندان افتاد.)

 

 

توضیح پارس نیکو: در فرهنگ ایران باستان این روز را به عنوان روز مهر ورزی به یکدیگر میدانند و به آنان که عزیزترینند گل و هدیه تقدیم می کنند. در اصل در این روز است که دختران و پسران جوان به پاس احترام به تقدس مهر و محبت به یکدیگر هدیه می دهند نه در روز والنتاین. زیباترین مهربانی خداوند در این روز تقدیم به همه هم میهنان عزیز باد.

10 تا 16 مهر ماه و جشن مهرگان مبارک باد

/ 2 نظر / 2 بازدید
ستايش آرام

سلام به مرد يکه تاز خوبی؟ جشن مهرگان بر شما هم مبارک باشه.اميدوارم هميشه با انرژی و صلابت باشي.

ستايش آرام

سلام خوبی؟ من که اصلاْ خوب نيستم. دارم ديوونه می شم. از دست اين دنيا و آدماش. نمی دونم با کی می تونم حرف بزنم. آخه توی اين زمونه همه دوستن اما دو روز ديگه همونا دشمن دست اولت می شن. به هيچ کس نمی تونم اعتماد کنم که راز نگه دارم باشه و کمکم کنه. خودم هميشه سعی کردم سنگ صبور بقيه باشم و کمکشون کنم ولی هيچ کدوم از اون آدما حتی به خودشون زحمت ندادن که بپرسن که آيا منم درد دلی دارم؟ آيا منم غصه ای دارم که توی دلم مونده باشه؟ به تنها کسی که تونستم اعتماد کنم شما بودی. می دونم شما هم کاری ازت بر نمی ياد ولی لااقل دلم سبک می شه.کاش به جای کتاب هايی که در دانشگاه ها تدريس می شه کتاب های زندگی رو تدريس می کردن. فرق های بين زندگی مجردی و متاهلی رو بيان می کردن. کاش به ما ياد می دادن قبل از اينکه کامل نشديم نخوايم يه نفر ديگه رو کامل کنيم. کاش به ما ياد می دادن دوست داشتنمون رو خيلی راحت ابرلز کنيم. ..... ببخش که سرت رو درد اوردم.نميدونم چی بنويسم و از کجا شروع کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟