جنگهاي شاپور يکم در بررسي سنگ‌نوشته سه زبانه کعبه زردشت

در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي واکاوي مي‌شود؛

جنگهاي شاپور يکم در بررسي سنگ‌نوشته سه زبانه کعبه زردشت

استان: تهران

دستگيري والريانوس، امپراطور روم باستان توسط شاپور يکم، پادشاه ساساني با بررسي سنگ‌نوشته سه زبانه کعبه زردشت در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي واکاوي مي‌شود.

اميد ملاک بهبهاني؛ عضو گروه زبان‌شناسي اين پژوهشگاه، سه شنبه 20 مهر ماه در نشستي با علاقمندان تاريخ و زبان‌شناسي به ارايه بخش‌هايي از طرح پژوهشي خود با عنوان "بررسي سنگ‌نوشته سه‌زبانه شاپور در کعبه زردشت" مي‌پردازد.

اين سنگ‌نوشته واقع در محوطه باستاني نقش رستم تخت جمشيد به سه زبان فارسي ميانه، پارتي و يوناني نوشته شده و يک سند معتبر تاريخي در مورد جنگهاي شاپور يکم، پادشاه ساساني با سه امپراطور روم به شمار ميرود.

جنگهايي که از سوي امپراطوران روم آغاز شده و در نهايت نيز يکي از آنها منجر به دستگيري والريانوس امپراطور روم و به اسارت گرفتن وي شده است.

يادآور مي‌شود؛ اين حادثه مهم تاريخي، هميشه از سوي مورخان غربي، کوچک جلوه داده شده است در حاليکه اين سند معتبر تاريخي که نخستين بار در سال 1936 توسط باستان‌شناسان کشف شد به خوبي اين حادثه را از زبان شاپور اول و به سه زبان مختلف آن روزگار بازگو مي‌کند.

شرکت در اين سخنراني که سه‌شنبه 20 مهر ساعت 10 تا 12 در محل سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي واقع در بزرگراه کردستان، خيابان ايران‌شناسي برگزار مي‌شود براي عموم علاقمندان آزاد است.

 

 

 

به گزارش ميراث آريا(chtn)

 

 

استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع، مجاز است.

هم وطن گرامی، نظرات شما باعث دلگرمی ما خواهد بود.

مهندس سعید نیکو ENG. Saeed Nikoo

/ 0 نظر / 21 بازدید