کشف يافته‌هايي جديد از مراسم قرباني کردن اينکاها

کشف يافته‌هايي جديد از مراسم قرباني کردن اينکاها

 

کشف بقاياي هفت کودک در ساختماني 500 تا 600 ساله در شهر سوزکو پرو که به صورت جداگانه دفن شده بودند، نقطه نظراتي جديد را در نحوه قرباني کردن قوم اينکا و انتخاب قربانيانشان براي محققان به وجود آورد.

باستان‌شناسان اعلام کردند،‌تمام اين کودکان که به ظاهر در يک مراسم مذهبي که به منظور ارج نهادن به يکي از الهه‌هاي اينکا و همچنين ارتقا اتحاد سياسي مناطق مختلف اين امپراتوري کشته شده بودند، در يک زمان اما در مناطق مختلف دفن شده بودند.

بررسي‌هاي شيميايي صورت گرفته روي استخوان‌ها نشان داد که حداقل دو نفر از کودکان قرباني شده از نقاط بسيار دور امپراتوري اينکا به اين منطقه آورده شده و کشته شده بودند.

برخي از باستان‌شناسان اعلام کردند، از نکات جالب توجه در خصوص نحوه تدفين قرباني‌ها دفن مجسمه‌هايي در کنار برخي قربانيان بود که باعث مي‌‌شد ارتفاع قبر اين قربانيان در مقايسه با ديگر قربانياني که هيچگونه مجسمه‌اي همراه آنها دفن نشده بود، کم تر باشد.

اشيايي که شامل مجسمه‌هاي طلايي و نقره‌اي به شکل زن، مجسمه‌هايي از جنس صدف قرمز به شکل زن و لاما، ظروف سفالي زينتي و تکه پارچه‌اي که به عنوان پوششي براي ظروف فلزي طلا کاري شده بودند، در اين قبرهاي يافت شد.

در اين بين تنها قبر يک کودک ديده مي‌شد که در عمق سه متري از سطح زمين دفن شده و اشيا همراه وي برخلاف ديگر قبرها مجسمه‌اي نقره‌اي به شکل مرد به همرها سربندي از جنس صدف و تکه‌هايي از لباس بوده و در اطراف او نيز مجسمه‌هاي کوچکي به شکل مرد و ليما از جنس طلا و نقره ديده مي‌شد.

اگرچه هنوز تفاوت اين قبر با ديگر قبرهاي مجاور آن براي باستان‌شناسان مشخص نشده، اما برخي از باستان‌شناسان احتمال مي‌دهند، اينکاها، بنابه اهميت مراسم مذهبي خود جايگاه‌هاي مختلفي نيز براي قربانيان حاکم بودند از اينرو تفاوت‌هايي را نيز در هنگام تدفين اين قرباني‌ها قائل مي‌شدند.

 

 

ميراث آريا(chtn)،

/ 0 نظر / 29 بازدید