حمل سفره هفت سین و آلات موسیقی به داخل مجموعه های تخت جمشید و پاسارگاد ممنوع

سلام و درود.

با توجه به مشکلات به وجود آمده توسط برخی هم میهنان در سالهای گذشته، حمل وسایل به داخل مجموعه های جهانی تخت جمشید، پاسارگاد و همچنین مجموعه های نقش رستم و نقش رجب، ممنوع شد.

برخی از این مشکلات شامل:

  1. با نواخته شدن نوای موسیقی شاد، بیشتر افراد حاضر در مجموعه با بالا رفتن از سنگها و سر ستونها و ... باعث ایجاد تخریب در این آثار شده که به دلیل زیاد بودن جمعیت، عملا کنترل غیر ممکن شده بود.
  2. به دلیل حضور زیاد جمعیت در مجموعه، گاها برخوردهایی بین رهگذران و برخی دیگر از هم وطنان که اقدام به پهن کردن سفره هفت سین کرده بودند، اتفاق می افتاد که متاسفانه این حوادث منجر به درگیری های زیادی در روز اول فروردین و در لحظات اولیه تحویل سال میگردید.
  3. برخی هم وطنان به صورت کاملا غیر مسئولانه اقدام به پهن کردن زیر انداز و نشستن در محدوده کاخها و حتی اقدام به برپایی آتش با استفاده از پیک نیک و یا چوب می کردند که باعث به وجود امدن تخریبات زیادی به مجموعه می گردید.
  4. برخی از هم وطنان که وسایل دستی خود را به داخل مجموعه حمل میکردند، به دلیل بزرگی مجموعه، اقدام به قرار دادن وسایل خود بر روی آثار نموده که باعث تخریب آثار میگردید.

 

از همین رو حراست مجموعه های جهانی تخت جمید وپاسارگاد، تصمیم به جلوگیری از ورود هر گونه وسیله ای به همراه بازدید کنندگان به داخل مجموعه گرفت. بدیهیست هرگونه برگزاری مجلس شادی و سرور در کنار مجموعه و خارج از محدوده های باستانی بلامانع و با استقبال روبرو خواهد شد.

از همه هم وطنان عزیز درخواست می شود که در رعایت موارد ذکر شده نهایت همکاری را داشته باشند. این آثار متعلق به همه نسلها است. در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

 

 

28/12/1388

سعید نیکو

/ 0 نظر / 20 بازدید