کشتي شکسته راز تجار مديترانه باستان را فاش کرد

کشتي شکسته راز تجار مديترانه باستان را فاش کرد

 

کشف بقايايي از يک کشتي غرق شده در آب‌هاي مديترانه متعلق به قرن چهارم پيش از ميلاد ، نشانه‌هاي تازه‌اي از تجارت و مسيرهاي دريايي در عهد باستان را در اختيار محققان قرار داد.

،‌ اگرچه اکتشاف اوليه اين کشتي تجاري در سال 2006 ودر اعماق آب‌هاي قبرس صورت گرفته و در پي آن کوزه‌ها و اشيا تجاري مختلفي از اين کشتي به دست آمد، اما بررسي و مطالعه روي يافته‌هاي اين مجموعه، پس از گذشت چهار سال، مستندات تازه‌اي از نحوه بازرگاني تجار اعصار پيشين را براي محققان برملا کرد.

محققان اعلام کردند،‌کشف اين کوزه‌هاي سفالي که حالتي بيضي شکل داشته و قسمت گردني آن‌ها بسيار باريک بوده است سرنخ‌هاي جديدي از داستان اين کشتي را در اختيار آنها قرار مي‌دهد که تا کنون به آن پي نبرده بودند.

به گفته استاد باستان شناسي دريايي دانشگاه قبرس، که سرپرستي تيم تحقيقاتي را نيز بر عهده داشت، آنچه که از بررسي و مطالعه روي ظروف سراميکي کشف شده از کشتي و حالت شکل گيري آنها به دست آمده به خوبي نشان مي‌دهد که اين ظروف در کجا و در چه تاريخي ساخته شده اند.

به عقيده استلا دمستيخا، کوزه‌هايي که در اين منطقه به دست آمده شباهت بسيار زيادي به يافته‌هايي دارد که پيشتر در جزيره يوناني کايوس در درياي اژه کشف شده بودند.

باستان‌شناسان معتقدند، اين شباهت در آثار کشف شده نشان دهنده نوع و گستره تجارت ميان تجار عهد باستان منطقه مديترانه است.

 

 

ميراث آريا(chtn)

/ 0 نظر / 27 بازدید