چند نکته برای بازدید کنندگان از تخت جمشید و پاسارگاد

  1. فروش بلیط های نمایش نور و صدای مجموعه تخت جمشید همه روزه از ساعت 4:30 در همان محل بلیط فروشی آغاز گردیده و اولین سانس برنامه در ساعت 7 می باشد که در 3 سانس تا پایان شب ادامه خواهد داشت.
  2. از به همراه داشتن وسایل در هنگام ورود به مجموعه های باستانی جدا خودداری کنید.
  3. پیش از ورود به مجموعه های باستانی، مشخصات تماسی خود و دیگر اعضای خانواده را بر روی یک کارت نوشته و به گردن فرزندان کوچک خود بیاندازید تا در صورت بروز هر گونه اتفاقی، خانواده کودک به راحتی قابل دسترسی باشد.
  4. در حراست و حفاظت آثار، همککاری کنید زیرا این آثار کهن متعلق به همه نسلها است.
  5. تنها به راهنماهای معتبر موجود در مجموعه مراجعه نموده و اطلاعات کامل و قابل استناد را از آنها بخواهید. (هشدار: به دلیل کینه ورزی برخی کشور های بیگانه با فرهنگ و تمدن غنی ایرانی، تلاشهای فراوانی برای بد جلوه دادن این فرهنگ و همچنین نشر اکاذیب صورت گرفته است که با هوشیاری شما هم میهنان با شکست مواجه خواهد شد، بدیهیست در صورت مشاهده افرادی که به صورت غیر سازمانی اقدام به راهنمایی افراد در مجموعه های باستانی می نمایند، حراست مجموعه با آنها برخورد خواهد کرد).
  6. لطفا برای عکس برداری یا فیلمبرداری از بالارفتن از نقوش و تندیسهای موجود در محوطه ها، و همچنین تکیه کردن یا دست زدن به آنها بپرهیزید. چربی موجود در دستان انسان در سنگها نفوذ کرده و باعث ورقه ورقه شدن و نابودی آثار می گردد.
  7. پیش از ورود به محوطه های باستانی، با همراهان خود، مکانی را جهت تجمع، تعیین نمایید تا در صورت جدا شدن از یکدیگر در میان جمعیت زیاد موجود در مجموعه ها، با خیالی آسوده در محل تعیین شده حضور یابید. (تذکر: به دلیل تعداد زیاد بازدیدکنندگان در محوطه های باستانی تخت جمشید (پارسه) و پاسارگاد، تلفن همراه جوابگو نبوده و تماس به سختی امکان پذیر می باشد).
  8. در صورت مشاهده هر گونه تخلف از جانب اشخاص بی مبالات، در هر زمینه ای (تخریب آثار، تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب، گسترش فحشا، تبلیغ دینهای بی هویت و بی ریشه، و ...) مراتب را به دفاتر اطلاع رسانی واقع در مجموعه و یا دفتر حراست مجموعه اطلاع دهید.

 

امید است که بتوانیم پاسخگوی اشتیاق پاک و زلال هموطنانمان برای دانستن فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی باشیم. از اینکه در این راه ما را یاری مدهید سپاسگذاریم.

سالی خوش همراه با بهترین آرزوها را از یزدان پاک برایتان خواستاریم و امیدوارم که سفری شیرین و بی خطر و بازدید پرباری از مجموعه های باستانی داشته باشید.

 

27/12/1388

سعید نیکو

/ 1 نظر / 25 بازدید
مینا

سال نو مبارک پارس نیکو. ما هم امسال چند روزی شیراز بودیم. فوق العاده بود تخت جمشید