حاکمان کوچک

شاید بیش از چند دهه از طرح تئوری‏های رشدی کودکان می‏گذرد، ولیکن هنوز خانواده‏ها با مشکل نحوه تربیت کودکان خود مواجه‏اند. به نظر آنان کودکان نسبت به گذشته از سرسختی بیشتری برخوردار شده‏‏اند و انتظارات و توقعاتشان به هیچوجه قابل مقایسه با گذشته نیست. آنان حاکمان گذشته‏اند که نه تنها خانه بلکه مهدها، دبستان‏ها، مراکز مشاوره و حتی جامعه را نیز تحت تاثیر مستقیم خود قرار داده‏اند.
به راستی علت تمایز واکنش‏های مزبور در چیست؟ آیا خانواده‏ به نتایجی دست یافته که بر بی‏ثمری روش‏های گذشته اذعان دارد؟ یا این که روانشناسان الگوهای متفاوت و ناهمگنی را توصیه کرده‏اند که با معیارهای جامعه حاضر همخوانی ندارد؟ جواب هر چه باشد ما با مشکلی مواجه شده‏‏ایم که هر روز نیز بر پیچیدگی آن افزوده می‏شود و بر نگرانی سیاستمداران، خانواده‏ها و متخصصان علوم تربیتی می‏افزاید.
به همین منظور روانشناسان برای یافتن علل تغییرات ایجاد شده دست به مطالعات گسترده‏ای زدند تا عوامل موثر در تغییر نگرش تربیتی خانواده‏ها را دریابند.
به نظر آنان 2 عامل عمده علت اصلی تغییرات فعلی است. 1- عوامل درونی خانواده و 2 - عوامل بیرونی خانواده.
هر چند به ظاهر 2 عامل یاد شده متمایز از یکدیگرند، ولیکن اثر تقابلی داشته و مکمل یکدیگرهم هستند. سعی نگارنده نیز بر این است تا در مقاله حاضر به بیان عوامل درونی خانواده پرداخته و به اجمال تغییرات ایجاد شده در رفتارشناسی خانواده را مورد بررسی قرار دهد. تغییراتی که در یکی، دو دهه اخیر بر میزان بروز خودمحوری کودک افزوده و اثرات نامطلوبی را بر بهداشت روانی خانواده وارد کرده است. البته پیش از بیان عوامل درونی موثر بر خودمحوری کودکان باید اضافه کرد که این تنها جامعه و خانواده ایرانی نیست که باچنین مشکلی روبه‏رو است، بلکه پیش از ما نیز کشورهایی همچون هند، چین و ژاپن در فاصله سالهای 1970 تا به امروز با محوریت کودک به عنوان معضلی که می‏تواند حیات ارتباطی و عاطفی خانواده را با مشکل همراه کند به مبارزه برخاسته و آن را نمادی وارداتی از فرهنگ غرب می‏دانستند. به عنوان نمونه عبارت امپراتوران کوچک Le petit empereur)) توسط روانشناسان چینی که قصد توصیف بروز علائم کودک محوری در خانواده‏های چینی را داشتند، وارد فرهنگ روانشناسی شده است.

-1 خانواده تک فرزند
افزایش خانواده‏های تک فرزند بیش از آن که ناشی از فضای فرهنگی جامعه باشد، برگرفته از نوسانات روانی و اقتصادی خانواده است. از این رو فاقد پشتوانه‏های تربیتی و علمی بوده و گاهی ریشه در باورهای غلط والدین دارد. اگر به تاریخچه تک فرزندی در ایران نگاه کنیم اصولا روند حاضر را غیرعلمی و کاملا شخصی می‏یابیم. شواهد موجود دقیقا حاکی از این مدعاست که بی‏حوصلگی، ناتوانی و نگرانی از تامین امکانات بیشتر تنها دلایل اقدام به تک فرزندی از سوی خانواده‏های ایرانی است. البته در اینجا لازم است به این نکته اشاره شود که مقصود نگارنده والدینی که به دلیل طبی و سنی قادر به بچه‏دار شدن نیستند نیست، بلکه عمده هدف والدینی هستند که بدون اطلاع از اهمیت سیستم تربیتی و روانشناختی چنین کودکانی، اقدام به الگوبرداری کرده و ناخواسته در چارچوب محوریت کودک قرار می‏گیرند. برای توضیح بیشتر اجازه بدهید به یک تجربه واقعی بپردازیم. در سال 1995 متخصصان علوم تربیتی چین به دنبال برنامه‏های توسعه اقتصادی و فرهنگی با مشکلی مواجه شدند که تا پیش از آن در فرهنگ سنتی خود با آن برخورد نداشتند و آن افزایش خانواده‏های تک فرزندی بود که به دلیل مشغله‏های شغلی و کاهش هزینه‏های زندگی آگاهانه اصرار به تک‏فرزندی داشتند و هر سال نیز به تعداد آنها افزوده می‏شد. به

corner_right.gifcorner_h_top.gifcorner_soutitr.gif 

" زمانی که قرار است با پدر یا مادری درخصوص رفتارهای فرزندانشان به گفت‏وگو بنشینیم، نخستین فکری که به ذهنمان خطور می‏کند این است که دلایل شکست یا موفقیت این خانواده در چیست؟... "

corner_v_top.gifcorner_v_bottom.gif corner_soutitr_bottom.gifcorner_h_bottom.gif corner_left.gif

شکلی که پس از گذشت چند سال کاهش رشد جمعیت، عدم توازن جنسی و افزایش نگرش فردگرایی از جمله مهمترین دغدغه‏هایی شد که مسئولان نظام چین تاکنون با آن برخورد داشتند.
از سوی دیگر نیز روانشناسان به دلیل ساختار صد ساله اندیشه‏های سوسیالیستی و توجه صرف آن به نیازهای خانواده‏های گسترده، از درک و حل چنین معضلی عاجز بودند و طبیعتا اطلاعات و روش‏های مورد نیاز خانواده‏های چنین کودکانی را نه تنها نداشتند بلکه عموما به تخریب فضای ارتباطی خانواده نیز دامن می‏زدند، زیرا چنین تغییر رویکردی به خانواده هسته‏ای و تک فززند متعلق به فرهنگ سنتی و کولونی چین نبوده و طبیعی است که آنان در برخورد علمی با مسئله تک فرزندی و روش‏های تربیتی این قبیل کودکان با کمبود اطلاعات و نقصان علمی مواجه شوند، اما با تلاش پیگیر و افزایش سطح توجه به نیروهای متخصص و کارآمد در عرصه‏های مختلف انسانی و اقتصادی و ارائه کمک‏های دولتی به خانواده‏های 2 یا چند فرزند توانستند در 20 سال اخیر واجد آثار مثبت داخلی و بین‏المللی شوند.
همانگونه که مشاهده کردید مشکل والدین و روانشناسان صرفا مسئله‏ای به نام تک فرزندی نیست، بلکه عمده نگرانی آنان در روش‏های تربیتی متفاوت این کودکان نهفته است، زیرا تربیت این کودکان روش‏های خاص خود را به همراه دارد و نیازمند مطالعه دقیق کتب خاص و مشاوره‏های مداوم است. به همین خاطر خانواده‏های محترم به جای پرسش درباره تعداد فرزندان و این که 2 فرزندن خوب است یا چند فرزند، تلاش و توجه خود را معطوف به تربیت صحیح فرزند خود کنند، زیرا هیچ پزشک یا روانشناسی درخصوص این که بهتر است شما یک، 2 یا چند فرزند داشته باشید، نمی‏تواند نظر کارشناسی ارائه دهد.
تنها توصیه کارشناسی متخصصان به والدین تک‏فرزندی، پرهیز از تجمع عواطف و توجه نسبت به کودک بوده و این که در هر زمان بیشترین میزان اثرگذاری والدین در رفتار طبیعی آنان نهفته است. پس به جای مقابله با تنها فرزندتان، فقط سعی کنید طبیعی باشید و فراموش نکنید تک‏فرزندان بیش از کودکان دیگر در معرض ابتلا به نارسایی‏های تربیتی قرار دارند.

-2 سطح اعتماد به نفس والدین
زمانی که قرار است با پدر یا مادری درخصوص رفتارهای فرزندانشان به گفت‏وگو بنشینیم، نخستین فکری که به ذهنمان خطور می‏کند این است که دلایل شکست یا موفقیت این خانواده در چیست؟ نحوه برخورد و خلق و خوی این خانواده چگونه است؟ آیا مسئولیت تربیت، متوجه یکی از اعضا است؟ آیا توافق لازم نسبت به اهداف تربیتی از سلامت روان برخوردار بود؟ یکی از عمده مشکلات خانواده‏های ایرانی عدم توجه آنان به اهمیت تربیتی است.
شاید به همین دلیل است که جایگاه هیچکدام از اعضا در تکمیل هدف نهایی به روشنی مشخص نشده است. به عنوان مثال می‏توان از نامشخص بودن جایگاه تربیتی پدر صحبت کرد و این که با گذشت بیش از 70 سال از حضور روانشناسان در کشورمان، جای تعجب است که هنوز نیز در تعیین جایگاه موثر پدر در روند تربیت با مشکل مواجه هستیم.
به هر ترتیب برای آغاز بهتر تربیت در نخستین اقدام باید شناخت دقیقی از خود و انتظاراتمان داشته باشیم و این نیازمند درونگرایی است. اکثر والدین زمانی که نیاز به انتخاب و تصمیم‏گیری دارند قبل از آن که از عملکرد فرزندشان دلگیر باشند، از نداشتن اهداف تربیتی خود ناراحتند. به راستی انتظار آنان از فرزندشان چیست؟ اگر به ادبیات محاوره‏ای والدین دقت کنید، تصدیق خواهید کرد که آنان مجموعه‏ای از عبارات تکراری را درخصوص انتظاراتشان بیان می‏کنند. جملات و واژه‏هایی که صرفا نقل شده‏اند و فاقد اثرگذاری‏های تربیتی‏اند. مثلا اگر به اشتباهت ادامه دهی، مامان تو را ترک خواهد کرد یا تا زمانی که کاری را که به تو گفته‏ام انجام ندهی، نمی‏بخشمت. این عبارات و امثال آنها بیانگر خلاء یک هدف تربیتی است. یعنی مادر و پدری که از استراتژی ایجاد تقصیر و گناه در کودک استفاده می‏کنند به دلیل ناکارآمد بودن روش مذکور موجبات لجبازی کودک را باعث می‏شوند. رفتاری که عموما از غالب کودکان خودمحور سرمی‏زند. همانگونه که می‏دانید علل ایجاد لجبازی در کودک به کارگیری 3 واکنش رفتاری است. بی‏توجهی، افراط در رسیدگی و توجه و سوم ایجاد حس تقصیر. 2 مورد نخست کاملا مشخصند، اما درباره ایجاد حس تقصیر که موجب لجبازی کودک می‏شود باید گفت این رفتار را کودک از والدین خود می‏آموزد. زمانی که مادر به کودک می‏گوید من به خاطر تو مانده‏ام وگرنه سالها پیش از پدرت جدا می‏شدم، دقیقا حس گناه خود را از یک ازدواج ناموفق به دوش فرزند خود می‏اندازد. واکنش مادر در این لحظه نوعی بهانه‏جویی و لجبازی است که در درون کودک ایجاد حس گناه کرده و وی را به سمت تلاش برای کسب توجه

corner_right.gifcorner_h_top.gifcorner_soutitr.gif 

" شما باید از تربیت کردن لذت ببرید و طبیعی است که همواره نیازمند استفاده از توصیه‏های از پیش نوشته شده نیستید... "

corner_v_top.gifcorner_v_bottom.gif corner_soutitr_bottom.gifcorner_h_bottom.gif corner_left.gif

مادر سوق می‏دهد. طبیعی است نگرانی کودک از رفتن مادر بر میزان تایید طبی او افزوده و حضور مداوم او را اطراف مادر باعث می‏شود و چون مادر به دلیل تکرار این ارتباط، خسته و کلافه شده است عموما اقدام به بی‏توجهی کرده و گاهی مجبور به تنبیه می‏شود. از این رو برای پیشگیری از لجبازی و دیگر اختلالات رفتاری کودکان که منجر به خودمحوریت کودک می‏شود والدین عزیز باید نخست به شناخت درونی خود نایل آیند و بر کاستی‏ها صحه گذارند و مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرند و از نقد شدن نهراسند و سپس اقدام به تعیین اهداف تربیتی متناسب با روحیات خود کنند.
شما باید از تربیت کردن لذت ببرید و طبیعی است که همواره نیازمند استفاده از توصیه‏های از پیش نوشته شده نیستید. مشکل عمده والدین ما این است که انتظار دارند مشاور یا روانشناس در تمامی مراحل تربیت در کنار آنها باشد، در حالی که موفقیت نسل‏های گذشته در بهره‏گیری از غرایز والدی (ثبات و امنیت درونی) و توجه به الهامات قلبی (اخلاقیات) بوده. آنان از قاطعیتی برخوردار بودند که بر میزان نفوذ و اثر تربیتی آنان می‏افزود و در عین حال امنیت خاطر را برای تمامی اعضای خانواده به ارمغان می‏آورد.
آنچه منجر به کاهش اثر تربیتی نسل حاضر می‏شود نداشتن امنیت درونی و درگیری مداوم با 2 حس افسردگی و اضطراب است. آنان یا در حال افسوس خوردنند یا این که درگیر نگرانی‏های آینده‏اند. آنها همواره دچار تردیدند و به همین دلیل نیازمند تکیه‏گاهی‏اند که ایشان را از برزخ ایجاد شده برهاند. در خانواده‏هایی که کودکان خودمحور پرورش می‏یابند و والدین به اشتباه و گاهی از روی ناچاری چنین مسئولیتی را از کودک خود طلب می‏کنند، واژه‏هایی همچون فرزند من بهترین است، او با تمام همکلاسی‏هایش فرق می‏کند، راه‏حلی است آسان برای انتقال اضطراب و عباراتی همچون با تولد تو من به زندگی امید یافتم یا اگر تو نبودی سالها پیش مرده بودم، بیانگر تصعید حس افسردگی است. بنابراین در هر 2 مورد محوریت کودک افزایش می‏یابد. این در حالی است که درگذشته والدین به جای پوزش خواستن‏های مداوم سعی می‏کردند با حفظ جایگاهشان رفتار اشتباه خود را اصلاح کنند، زیرا یقین داشتند که کودک قبل از آن که علاقه‏مند به شنیدن باشد، می‏بیند، می‏آموزد و تجربه می‏کند. چنین روش خرمندانه‏ای محصول امنیت درونی و توجه به اخلاقیات بود. در حالی که والدین به دلیل کاستی‏های ذکر شده یا در حال پوزش خواستن و خواهش کردن هستند یا این که به حدی منقبضند که اشتباهات خود را ناچیز می‏انگارند. هر 2 روش در گستره افراط و تفریط قرار دارد و بهداشت روانی سالم حد فاصل افراط و تفریط است.
اکنون بعد از بازبینی خود و تعیین اهداف تربیتی زمان عملی کردن اهدافتان فرا رسیده، از احتمالات نهراسید، جا دارد از دیدگاه دکتر اسپاک بهره گیرم که معتقد بود والدین قدیم از اشتباه کردن نمی‏هراسند در حالی که والدین امروز با تمامی مهربانی‏ها و علاقه‏مندیشان می‏ترسند مبادا روزی اشتباه کنند و این نگرش جز ایجاد استرس‏های درونی و جلوگیری از حرکت رو به رشد تربیت نه تنها والدین را از اعمال اهداف تربیتی باز می‏دارد، بلکه فرصت لازم را برای موضعگیری کودک مهیا می‏کند. برای جلوگیری از خودمحوری کودک یکی از توصیه‏های زیر را انتخاب کرده و در طول روز بیش از موارد دیگر به آن توجه کنند و هرگاه به نتیجه لازم رسیدید از همسرتان بخواهید در حالی که شما به اولویت بعدی متوجه‏اید، او اولویت پیشین را در رفتار کودک مورد ارزیابی قرار داده و در اجرای آن به کودک کمک کند. شاید در ابتدا تغییرات مورد نظر به کندی پیش رود ولی بعد از مدتی با صبر و حوصله و اختصاص زمان کافی از روند رو به رشد آن خشنود خواهید شد.
الف) سعی نکنید متقاعدش کنید، زیرا تلاش شما به مجادله منتهی خواهد شد.
ب) از میزان رفتارهای غیرکلامی (بوسیدن، نوازش کردن) و کلامی (خواهش می‏کنم، مرا ببخش) بکاهید.
ج) در بیان احساسات خود دقت لازم را به خرج دهید، چهره ناراحت و مصمم موثرتر از زمانی است که اشک می‏ریزید و انتظار دارید با شما همدردی کند. د) از ضمیر شما درخصوص کودکان استفاده نکنید، پسرم، دخترم، عزیزم و تو مناسبتر است.
ه) درخصوص موضوعات بدیهی و روشن نیاز به مشورت کردن با کودک نیست. خودتان تصمیم بگیرید.
و) از کودک به منظور تقویت جبهه خود در زمان مشاجرات خانوادگی جدا بپرهیزید.

/ 1 نظر / 3 بازدید
هانا/لبخند خداوند

درود بر شما خيلی خوشحال ميشم اگر که درسها و کلاسها اجازه بدن حتما شرکت ميکنم