شکوه هزاران ساله زن ايرانی ۰۳

زن حتی می توانست پادشاه بشود، زرتشت در مراسم خواستگاری دخترش پور چیستا (بسیار دان) به وی می گوید: با خرد خود بیندیش که آیا او  را شایسته خود می بینی.

در آن زمان 5 نوع ازدواج وجود داشت : پادشا زن، چکر زن، ایوگ زن، خودسر زن و ستر زن.

  1. پادشا زن، دختری بود که با رضایت پدر و مادر ازدواج می کرد و شوهر حق نداشت بدون رضایت او زن دیگری داشته باشد.
  2. چکر زن، بیوه ای بود که بعد از فوت شوهر با مرد دیگری ازدواج می کرد و یا اگر پادشا زن نازا بود شوهر می توانست زن دیگری به نام چکر زن اختیار کند.
  3. ایوگ زن، اگر خانواده ای تنها فرزند دختر داشت فرزند این دختر به نام خانواده مادر خوانده می شد و از مادر ارث می برد، درست همان چیزی که در خاندان پیامبر اسلام از طریق حضرت فاطمه (س) ادامه پیدا کرد.
  4. در عقد ستر زن اگر خانواده ای فرزند نداشت از اموال او پسر و دختری به عقد هم درآورده می شدند به شرط آنکه یکی از فرزندان آن ستر زن به نام آن خانواده خوانده شود چون ایرانیان عقیده داشتند اگر کسی بمیرد و دو فرزند نداشته باشد از پل چینوت (صراط) نمی تواند بگذرد.
  5. خودسر زن دختری است که با مردی بدون رضایت پدر و مادر ازدواج می کند. با این حال آمده است که اگر از این ازدواج فرزندی به وجود آمد نباید آن بچه یا پدر یا مادرش طرد شوند.

در آن زمان ازدواج تنها جنبه رفع نیاز فیزیکی نداشت. ازدواج، جنبه تقدس اهورایی داشت. اینکه در راه نیکی و علیه بدی کار کنند فرزندان خوبی بپرورانند که به سپنتا کمک کنند که سوشیانت زودتر ظهور کند. چون آنها عقیده داشتند که موعود در یک جامعه جنجالی ظهور نمی کند.

یکی از مسائلی که از دیرباز در مورد زن ایرانی آورده شده، مسئله پوشیدگی است. رسوم به جا مانده از زنهای ایرانی نشان می دهد که زنان همواره در شکل و هیئتی متشخص و برازنده ظاهر می شدند. در تصویری که در موزه لوور نگهداری میشود در یک مجلس بارعام در تخت جمشید، زنی بلند پایه بر صندلی نشسته، کلاهش شبیه تاج است و پارچه ای از پشت آن آویزان است و ندیمه ای با موی بفته روبرویش قرار دارد.

ادامه دارد.....

پارس نیکو

/ 4 نظر / 7 بازدید
نجمه

سلام آقا (س) .... راستی در نبود دوستاتون بهتون خوش می گذره ... قرار بود بريم ملاقات ... راستش من از مطالب ايران باستان خيلی خوشم مياد ... خيلی جالبه ادامه بدين

جيران

سلام دوست عزيز ما هميشه به ياد شما هستيم ممنون از لطفت بای

ستايش آرام

سلام دوست محبوبم. واقعاْ مطالبت زيباست. دوست داشتی به من سر بزن.

يه دختر تنها

خوشحالم که افتخار دادين و خودتنو رو جز دوستان من معرفی کردين وبلاگ جالبی داری مطالبت فوق العاده است با کامنتتون منو شرمنده کردين خوشحال ميشم بازم بهم سر بزنين موفق باشين فعلا